Japonya’nın kripto borsasında skandal: 300 milyon dolar yok oldu

Cuma günü gerçekleşen ve şirket tarafından tespit edilen bu olay, kripto dünyasında büyük yankı uyandırdı. DMM Bitcoin yetkilileri, “Hala oluşan zararın ayrıntılarını araştırıyoruz” şeklinde açıklama yaptı. Olayın ardından alınan önlemler hakkında ise, “Olayı önlemek için zaten önlemler aldık, ancak ek güvenlik sağlamak için bazı hizmetlerin kullanımına da kısıtlamalar getirdik” ifadeleri kullanıldı.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ VE ETKİLERİ

DMM Bitcoin, olayla ilgili ayrıntılı bilgi vermemekle birlikte, küresel kripto para analiz şirketi Chainalysis bu saldırının en büyük kripto saldırılarından biri olduğunu belirtti. Chainalysis, sosyal medya platformu X’teki gönderisinde, “Japon borsası DMM Bitcoin’e yapılan hack saldırısı, Aralık 2022’den bu yana en büyük ve şimdiye kadarki en büyük 7. kripto hacklemedir” dedi.

ÇALINAN BITCOIN MİKTARI

DMM Bitcoin, çalınan miktarın yaklaşık 48,2 milyar yen (300 milyon dolar) olduğunu ve bunun da 4.502,9 bitcoin’e eşit olduğunu belirtti. Şirket, tüm müşterilerinin Bitcoin mevduatlarının tamamen garanti altına alınacağını açıkladı.

SORUŞTURMA BAŞLADI

Nikkei gazetesinin haberine göre, Japonya Finansal Hizmetler Dairesi, DMM Bitcoin’e olayın nedenini araştırma ve müşterileri zararlardan koruma talimatı verdi. Ayrıca, Japon polisi de olayı detaylı bir şekilde araştırmaya başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir