Şahin Öner’i öldüren polisin tutuklanması talebi reddedildi

Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesine bağlı Şehitlik Mahallesi’nde 10 Şubat 2013 tarihinde gerçekleşen bir eylem esnasında kullandığı zırhlı araçla çarptığı 19 yaşındaki Şahin Öner’in ölümüne neden olan polis Selahattin Korkmaz’ın, hakkında 23 2021 tarihinde “Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek” suçundan verilen 4 yıl 5 ay 10 gün hapis cezasının İstinaf Mahkemesi tarafından bozulmasının ardından yeniden yargılandığı davanın duruşması Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya, sanık polis ve avukatı katılmazken, Öner ailesinin avukatı Yakup Güven hazır bulundu. Ayrıca Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) milletvekilleri Sevilay Çelenk ve Adalet Kaya da duruşmaya izleyici olarak katıldı.

‘KOLLUK DELİLLERİ KARARTTI’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada söz alan avukat Yakup Güven, tüm mahkeme süreçlerinde suçun “kasıtla” yapıldığını belirttiklerini dile getirdi. Güven, “Bozma ilamından önce uzun uzun savunma yaptık. Bunun cezasızlık politikası olduğunu aktardık. Savcının görevi soruşturma başlatma ve maddi gerçeğin ortaya çıkarılmasına aracılık etmektedir. Suç şüphesi henüz ortaya çıkmışken, Diyarbakır Valiliği ‘Polise patlayıcı madde ile saldırmak isteyen kişinin üzerinde patlamış’ demişti ve böylece maddi gerçeğe karar veren makam üzerinde baskı kurulmuş oldu. Faili koruma çabasına girilmiştir. Bu bilgi kendisine nereden gelmiştir. Bu olayı ‘trafik kazası’ olarak değerlendirmenin yanlış olduğunu belirttik. Ölümün oradaki kolluk personeli tarafından umursanmadığı ortadadır. Zırhlı aracın bir silah olarak kullandığı neden söylenmiyor. O zaman zırhlı araç kullanan herkes insan öldürsün. Sonra da ‘kazadır’ diye tutanak tutulsun. Suçu işlediği sabittir. Hayatının olağan seyrine devam etmesi durumu maktulün ailesinde üzüntü yaratmıştır” diye belirtti.

Olay sonrası polisin, olaya tanıklık etmeyen kişileri tanık diye dinlediğini dile getiren Güven, “Kolluğun delil karatma çalışması mevcuttur. Arkadaşlarını koruma adına delilleri karartmışlardır” dedi.

TUTUKLAMA TALEBİNE RET

Olayda “öldürme kastı”nın olduğunun altını çizen Güven, sanığın tutuklanmasını talep etti. Daha sonra kararını açıklamayan mahkeme, tutuklama talebini reddederek, duruşmayı 9 Ekim’e erteledi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir